cynk

Jaki jest związek pomiędzy cynkiem a trądzikiem?

Masz trądzik i – niezależnie od tego, jak długa trwa Twoja walka z nim – doskonale wiesz, że pryszcze są bardzo trudnym przeciwnikiem. Raz je zlikwidujesz, a zaraz pojawią się kolejne. Czy zastanawiałeś / zastanawiałaś się, dlaczego tak się dzieje? Sprawa może okazać się prostsza niż to się wydaje… Stosując wszelkie kremy czy żele, działasz przede wszystkim na objawy, podczas gdy główna przyczyna może być niewyeliminowana. O co chodzi? O cynk…

Badania naukowe wykazują, że cynk może odgrywać ważną rolę – zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu trądziku. Musisz jednak wiedzieć, że pierwiastek ten nie jest panaceum na wypryski. Okaże się skuteczny wówczas, jeśli organizm osoby zmagającej się z trądzikiem cierpi na brak cynku.

Nawet 32% ludzi może cierpieć z powodu niedoboru cynku

Wskazują na to dane WHO, co każe sądzić, że niedobory cynku są problemem bardziej powszechnym niż do tej pory sądzono. Istnieje więc jakieś prawdopodonieństwo, że i Ty do tego grona się zaliczasz.

Czy brakuje Ci cynku?

Badanie krwi nie jest wiarygodne, dlatego nie poleca się go do diagnozowania niedoboru tego pierwiastka. Możesz jednak zaobserwować swój organizm i kilka symptomów połączyć właśnie z niedostateczną ilością pierwiastka w organizmie. Pamiętaj jednak, że niedobór cynku daje wiele objawów, które jednak wcale nie muszą być łączone z jego niskim poziomem w organizmie. Co powinno Cię zaniepokoić?

  • Białe plamki na paznokciach.
  • Sucha skóra.
  • Wypadanie włosów.
  • Podatność na infekcje.
  • Niskie libido.

No i pozostaje jeszcze trądzik – ale to oczywiste, jeśli próbujesz uporać się z nieestetycznymi wypryskami.

Znaczenie cynku dla skóry

Dlaczego cynk odgrywa tak ważną rolę? Co ma wspólnego z trądzikiem? Chociaż dokładne mechanizmy nie zostały dotąd wyjaśnione, cynk najprawdopodobniej wpływa na kondycję zdrowej skóry poprzez regulowanie równowagi hormonalnej organizmu.

Ostatnie badania wykazały, że cynk umożliwia apoptozę. Jest to coś w rodzaju programowanej śmierci komórek, doprowadzając tym samym do odnawiania się skóry. Jeśli z jakiegoś powodu (a najpewniej jest to wywołane niedoborem cynku) apoptoza zostaje opóźniona, dochodzi do zatkania porów. Nadmiar sebum nie ma ujścia, a to oznacza powstawanie zaskórników, i tak dalej… Cały ten proces znasz już na pamięć.

Cynk z pożywienia – czy to wystarczy?

Najprostszym sposobem na uzupełnienie niedoborów cynku jest oczywiście odpowiednio skomponowana dieta. Wystarczy codzienne menu wzbogacić o produkty zawierające ten pierwiastek. Zalicza się do nich m.in. ostrygi, kiełki pszenicy, ziarna sezamu, rostbef wołowy, wątrobę cielęcą, nasiona dyni. Problem w tym, że nieodpowiednia obróbka produktów spożywczych sprawia, że cynku ubywa. Dlatego też pożywienie może okazać się niewystarczającym źródłem tego pierwiastka.

nonacne

Niezastąpiona okazuje się więc suplememencja. Preparaty z cynkiem natychmiast uzupełnią niedobory, przywracając skórze dobrą kondycję. Zamiast jednak sięgać po monoskładnikowe suplementy, wybierz kompleksowe rozwiązanie.

Nonacne to suplement, który walczy z trądzikiem od środka – na wielu płaszczyznach:

  • uzupełnia niedobory cynku, pozwalając na apoptozę,
  • działa przeciwzapalnie,
  • wykazuje właściwości antybakteryjne.

Słowem – zwalcza nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny wyprysków. Dzięki temu zmniejszasz prawdopodobieństwo, że raz wyeliminowane pryszcze, powrócą.

Poznaj receptę na cerę bez trądziku

Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>