Domowe sposoby na trądzik cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego, świetnie radzą sobie ze zmianami na skórze, są skuteczne, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu i wystarczające w przypadku pryszczy i trądziku o średnim nasileniu. Niestety zazwyczaj mają zbyt słabe działanie, gdy pojawiają się duże zmiany. Wtedy do głosu muszą dojść bardziej zdecydowane środki.
Które z domowych sposobów na trądzik warto wykorzystać? Jakie metody cieszą się najlepszymi opiniami i są chętnie polecane innym osobom z problemami na skórze? Oto zestawienie wszech czasów – najlepsze domowe sposoby na trądzik. Znasz te metody?
Domowe sposoby na trądzik – cebula
Domowe sposoby na trądzik są skuteczne, bo uwzględniają składniki, które posiadają substancje poprawiające wygląd skóry. Ich sens stosowania potwierdziły pokolenia, które nie miały dostępu do lepszych, nowocześniejszych metod.
W przypadku cebuli, która otwiera to zestawienie, są to polifenole i flawonoidy, wykazujące działanie przeciwzapalne oraz chroniące skórę przed negatywnym wpływem działania promieniowania UV. Co istotne cebula działa bakteriobójczo, dzięki temu wpływa na jedną z głównych przyczyn powstania pryszczy – usuwa je i zapobiega rozwinięciu się stanu zapalnego.
Maseczkę z cebuli przygotujemy przy użyciu jednej cebuli i łyżki mąki ziemniaczanej. Po ugotowaniu cebuli rozcieramy ją na miazgę. Następnie dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy aż powstanie papka, którą następnie należy nałożyć na skórę. Zmywamy po około 30 minutach.
Cebula nie tylko zadziała antybakteryjnie, pomoże również rozjaśnić przebarwienia oraz wygładzi blizny. Efekt ten jest widoczny po regularnym, wielotygodniowym stosowaniu.
Maseczka aspirynowa na trądzik
Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który jest pochodną kwasu salicylowego, działającego lekko złuszczająco i przeciwzapalnie. Mało osób wie, że maseczka z aspiryny ma również właściwości ujędrniające. Może być nakładana punktowo, jak również na całą skórę – jednak uwaga przy dłuższym stosowaniu czasami działa wysuszająco, dlatego bardzo istotne jest to, żeby zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry.
Maseczka z aspiryny zmniejsza zaskórniki, redukuje przebarwienia, walczy z bliznami – wyrównuje powierzchnię skóry, ujednolica jej koloryt oraz odświeża, poprawiając ogólny wygląd skóry. By przygotować maseczkę aspirynową, należy sięgnąć po zwykłą aspirynę, bez dodatków i niepowlekaną, do kubeczka wrzucamy trzy pastylki i zalewamy łyżeczką wody – powstałą pastę nakładamy na skórę. Trzymamy na skórze przez około 20 minut.
Pasta na zęby na trądzik
Jeśli nie mamy pod ręką innego, lepszego preparatu na krostki, dobrym rozwiązaniem jest pasta do zębów. To jedna z bardziej znanych metod, jeśli chodzi o domowe sposoby na trądzik.
Ma ona wiele atutów – wysusza zmiany, skraca ich czas gojenia, sprawia, że stają się mniej widoczne. Niestety często działa zbyt intensywnie i przesusza skórę, dlatego lepiej nie stosować jej zbyt często, ale sięgać w sytuacji, gdy nie ma innego sposobu.
Drożdże na trądzik
Drożdże to kolejna znana domowa metoda na trądzik, która ma wielu zwolenników. Przede wszystkim dlatego, że może być stosowana zewnętrznie i od środka.
Maseczkę drożdżową przygotowujemy z drożdży piekarniczych, łączymy drożdże z niewielką ilością wody i odstawiamy na kilka minut, by uzyskać papkę do nałożenia na twarz. Nakładamy na zmiany skórne i trzymamy około 10 minut, by następnie zmyć dokładnie letnią wodą. Zabieg dobrze powtarzać 3 razy w tygodniu.
Drożdże zmniejszą trądzik również w inny sposób – w trakcie terapii doustnej. W tym przypadku należy sięgnąć po drożdże piwowarskie. Wystarczy zalać drożdże chłodną wodą, odczekać kilka godzin i pić jedną szklankę dziennie. Dla poprawy smaku napoju można dodać trochę miodu. Inny przepis zakłada rozpuszczenie drożdży w wodzie z mlekiem. Zaleca się, by najdłuższa terapia drożdżowa nie trwała dłużej niż 40 dni. Jeśli chcemy stosować miksturę dłużej, warto skonsultować się z lekarzem.
Dlaczego warto stosować drożdże na trądzik? Odpowiedź jest prosta: z powodu świetnego składu, drożdże są bogate w białko, witaminy z grupy B, cynk, magnez, biotynę, żelazo, chrom, potas oraz selen.
Bratek polny na trądzik
W kategorii domowe sposoby na trądzik bardzo dobre opinie zbiera bratek, który stosowany regularnie świetnie radzi sobie z przykrymi wykwitami na skórze twarzy i na ciele.
Jak działa bratek na trądzik? Przede wszystkim zmniejsza problem z łojotokiem, oczyszcza organizm z toksyn, poprawia przemianę materii.
Herbatkę z bratka polnego można po prostu pić (smakuje dość dobrze i większość osób nie ma problemu z codziennym jej spożywaniem) lub stosować ją zewnętrznie w formie wygodnego w stosowaniu naparu. Wystarczy wsypać do miski sporo ilości suszu, zalać wrzątkiem, następnie nachylić się nad miską i przykryć głowę ręcznikiem. Zabieg powinien trwać co najmniej 15 minut – uzyskamy efekt odświeżenia skóry, otwarcia porów i możliwość lepszego ich oczyszczenia. Niestety nie jest to sposób odpowiedni dla osób o skórze wrażliwej, z pękającymi naczynkami.
A Ty które domowe sposoby na trądzik wybierasz? Może dodasz inne metody do tego zestawienia?