tradzik

Zobacz, co radzi dermatolog

 Trądzik. Na samą myśl o wypryskach, wiele osób dostaje gęsiej skórki. Chcąc, czy nie – wiele osób musi się z tym problemem borykać przez wiele lat. I to właśnie oni cały czas poszukują skutecznych sposobów, by pozbyć się zmian trądzikowych. Poniżej więc prezentujemy kilka praktycznych rad – prosto od dermatologa z USA: dr Michael Lin.

Po tych wskazówkach, na zawsze pożegnasz się z pastą do zębów, która na pryszcze pomagała tyle co nic, a jedynie powodowała podrażnienia. Na zawsze pożegnasz się z wodą utlenioną czy spirytusem salicylowym. Na zawsze zapomnisz o solarium, które dawało tak naprawdę tylko chwilową poprawę. Gotowy na podjęcie skutecznej walki z trądzikiem?

1. Obrastasz w pryszcze? Co robić?

Jeśli Twoim problemem są krosty wypełnione ropą, zastosuj kurację z wykorzystaniem nadtlenku benzoilu. Działa on utleniająco, dzięki czemu likwiduje korzystne dla bakterii beztlenowych środowisko.

Jeśli zmagasz się z zaskórnikami (rozpoznasz je po czarnych kropkach), zastosuj 2% kwas salicylowy. Działa on złuszczająco, dzięki czemu pozbędziesz się ich szybko i jednocześnie zapobiegniesz ich ponownemu pojawianiu się.

Jeżeli walczysz z grudkami, zastosuj 5% nadtlenek benzoilu. Jak już wyżej napisaliśmy, pomaga on wyeliminować niekorzystnie działające bakterie.

A jeśli to nie pomaga? Zgłoś się do dermatologa, który może zalecić steryd redukujący stan zapalny.

2. Pryszcz właśnie się pojawił – jak sobie z nim poradzić?

To nie Twoja wina. Warto na tym etapie oczyścić powierzchnię skóry. Wystarczy, że przyłożysz cienką gazę i poklepiesz jego powierzchnię. Dzięki temu zmniejszysz jego widoczność.

Możesz też zastosować maść np. polysporin – dzięki niej zainfekowane obszary goją się szybciej i są lepiej chronione przez drobnoustrojami.

3. Jak złagodzić zaczerwienienie?

Silne zaczerwienienie skóry wokół wyprysków także jest mało estetyczne. Istnieje jednak sposób, który pozwoli załagodzić ten stan. Sposób, który jest jednak bardzo nieoficjalny. Jaki?

Wystarczy sięgnąć po krople do oczu, które zawierają chlorowodorek nafazoliny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tylko w sytuacjach awaryjnych.

4. Pryszcze są uparte? Tego unikaj!

Największym błędem popełnianym przez osoby zmagające się z trądzikiem jest … wyciskanie pryszczy. Jeśli czynność ta zostanie wykonana nieprawidłowo (a najczęściej tak właśnie jest), wówczas może dochodzić do rozprzestrzeniania się bakterii. To z kolei skutkuje nasileniem zmian trądzikowych. Ponadto wyciskanie pryszczy zwiększa ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.

Unikaj także silnego peelingu twarzy – szczególnie, jeśli pojawił się stan zapalny. Zbyt silne szorowanie pobudzi produkcję łoju, w efekcie czego może dojść do nasilenia trądziku.

Kiedy zgłosić się do dermatologa?

Jeżeli masz wrażenie, że pryszcze nie dają za wygraną, po prostu zgłoś się do dermatologa. Wspólnie wybierzecie optymalną drogę walki z trądzikiem. Drogę, która zaprowadzi do celu – cery pozbawionej nieestetycznych wyprysków.

Nie bój się jednak stosować powyższych wskazówek. Okazują się być pomocne – szczególnie wtedy, gdy pryszcze pojawiają się nagle.

Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>