pokrzywa

15 niesamowitych zalet liści pokrzywy – na skórę, włosy i zdrowie

Pokrzywa kojarzy Ci się wyłącznie z drobnymi pęcherzykami, które pojawiają się po dotknięciu liści? Dlatego omijasz ją szerokim łukiem, by uniknąć poparzenia? To błąd, ponieważ liście pokrzywy mają wiele zalet – korzystnych dla Twojego zdrowia i urody. I nie ma w tym żadnej ściemy.

Liście pokrzywy znane są od wieków ze swoich dobroczynnych właściwości. Wykorzystywane w medycynie ludowej, znów powracają do łask. A warto docenić moc natury, ponieważ w przypadku pokrzywy zwyczajnej oznacza to wiele korzyści. Zresztą, sam / sama się o tym przekonaj.

  1. Pomaga w leczeniu trądziku

Suszone liście pokrzywy mogą być stosowane zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Stosowane w postaci toników czy maseczek, skutecznie walczą z trądzikiem. Ponadto zmniejszają ryzyko blizn i przebarwień. Dlatego ekstrakt ze starannie wyselekcjonowanych liści pokrzywy trafił do Nonacne.

  1. Działa ściągająco

Liście pokrzywy wykazują właściwości ściągające. Dlatego wykorzystywane do w leczeniu egzemy, ospy wietrznej. Ponadto łagodzi ból w miejscu ukąszenia owadów.

  1. Działa przeciwzapalnie

Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne, liście pokrzywy stosowane są w leczeniu oparzeń.

  1. Wzmacnia kondycję włosów

Ekstrakt z pokrzywy uważany jest za najstarszy środek walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Stosowanie płukanek wraz z masażem skóry głowy daje świetne efekty. Można także łykać suplementy z pokrzywą.

  1. Stymuluje porost włosów

Pokrzywa nie tylko wspomaga leczenie wypadania włosów, ale stymuluje ponowny ich porost. A to dlatego, że liście obfitują w związki siarki.

  1. Wspomaga walkę z łupieżem

Suszone liście pokrzywy w połączeniu z olejem kokosowym może wspomóc walkę z łupieżem. Łuski szybko znikają, a skóra głowy staje się zdrowa.

  1. Łagodzi bóle stawów

Z uwagi na swoje właściwości przeciwzapalne, pokrzywa świetnie sprawdza się w łagodzeniu bólu stawów. Polecana jest więc w przypadku reumatyzmu czy podagry.

  1. Pomaga na przerost prostaty

Badania naukowe wykazują, że pokrzywa może mieć swój udział w zmniejszaniu gruczołu krokowego. Świetnie sprawdza się w leczeniu choroby we wczesnej fazie.

  1. Wspiera leczenie zakażenia układu moczowego

Z uwagi na swoje właściwości moczopędne, pokrzywa pomaga w oddawaniu moczu. Dlatego powinna być stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych.

  1. Zmniejsza alergie

Uważa się, że spożywanie przed posiłkami suszonych liści pokrzywy lub suplementów zawierających ekstrakt może zmniejszać reakcję alergiczną na żywność. Ponadto sprawdza się w leczeniu alergii sezonowych.

  1. Pobudza libido

Jeśli szukasz skutecznego środka na poprawę libido, wystarczy sięgnąć po pokrzywę. Kłujące liście działają pobudzająco, zwiększając apetyt na seks.

  1. Hamuje nadmierne krwawienie

Pokrzywa może złagodzić krwawienie wewnętrzne, a więc obfite miesiączki, hemoroidy czy krwawienie z żołądka. Pomaga ponadto w zatrzymaniu krwawienia z nosa.

  1. Wspomaga leczenie anemii

Z uwagi na wysoką zawartość żelaza, liście pokrzywy mogą okazać się świetnym wsparciem w leczeniu niedokrwistości.

  1. Łagodzi PMS

Ekstrakt z pokrzywy może okazać się świetnym środkiem w łagodzeniu dokuczliwych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Łagodzi także objawy menopauzy. Zaś u kobiet karmiących pobudza laktację.

  1. Wykazuje działanie wielopłaszczyznowe

Dobroczynnych właściwości pokrzywy zwyczajnej nie da się zamknąć w 14 punktach. Pozostałe jej zalety to:

  • wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego,
  • wspomaganie leczenia zaburzeń neurologicznych,
  • poprawa krążenia,
  • wspomaganie leczenia Alzhaimera,
  • zapobiega zapaleniu dziąseł.

Już wiesz, dlaczego warto „zaprzyjaźnić się” z pokrzywą?

Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on FacebookEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>